Polscy producenci mebli c.d.

NSK STEERING SYSTEMS EUROPE (POLSKA) Sp. z o. o

Światowy lider na rynku produkcji łożysk, lider w wytwarzaniu układów kierowniczych oraz elektronicznie wspomaganych systemów kierowania (EPS), który buduje nowy zakład produkcyjny o pow. 14 tysięcy m. kw. w Wałbrzychu w obrębie strefy ekonomicznej kosztem blisko 200 mln złotych.
Uruchomienie działalności nastąpi w przyszłym roku, planowane zatrudnienie ma wynieść 250 osób.

PAMAR GLAV Sp. z o.o.

Producent wyrobów ze szkła na potrzeby budownictwa i motoryzacji, prowadzi działalność produkcyjną od 1998 roku. Należy do koncernu Glaverbel, który w budowę nowego zakładu zainwestował jeden milion dolarów amerykańskich. Zatrudnienie wynosi obecnie 77 osób.

TAKATA – PETRI Sp. z o.o.

Producent kierownic do samochodów, poduszek powietrznych oraz części do wyposażenia wnętrz samochodów, działa w wałbrzyskiej podstrefie WSSE od 1998 roku. Niemiecki inwestor firma Petri AG zainwestował w budowę nowej fabryki 5,8 mln dolarów amerykańskich. Zatrudnienie w zakładzie połowie tego roku wynosiło 522 osoby.
Drugi zakład zlokalizowany w Krzeszowie k. Kamiennej Góry, zatrudnia ok. 300 osób.

TOYOTA MOTOR MANUFACTURING POLAND Sp. z o.o.

Największą z inwestycji zagranicznych w wałbrzyskiej podstrefie WSSE jest realizowana przez koncern Toyota Motor Corporation budowa fabryki skrzyń biegów do silników samochodowych 1,3 do 1,8 l, która rozpocznie produkcję jeszcze w tym roku. Toyota zainwestuje w Wałbrzychu ok. 300 mln złotych. Roczna produkcja zakładów wyniesie 250 tysięcy skrzyń biegów, które będą eksportowane do zakładów japońskiego koncernu we Francji, Turcji i Wielkiej Brytanii.
Obecnie pracuje w fabryce 81 osób, do końca 2003 roku zatrudnienie znajdzie w niej 300 osób. Zatrudnienie znajdą też liczni kooperanci, gdyż Toyota zamierza swoje skrzynie biegów w ponad połowie składać z polskich części.
Toyota jest jednym z najważniejszych japońskich koncernów. Honorowy prezes Toyoty Shoichoro Toyoda stoi na czele Keidarenu, skupiającego blisko tysiąc wielkich japońskich firm i ponad sto organizacji gospodarczych. Od początku lat dziewięćdziesiątych działa u nas spółka handlująca autami Toyoty. Wybudowała ona magazyn części zamiennych wartości kilku milionów dolarów, który przez dłuższy czas był największą japońską inwestycją w Polsce.