Jaka jest rola notariusza przy kupnie mieszkania?

Jaka jest rola notariusza przy kupnie mieszkania?

Kupno mieszkania jest jedną z najważniejszych decyzji w życiu każdego człowieka. Trzeba bowiem pamiętać nie tylko o znalezieniu lokum w atrakcyjnej lokalizacji i o dogodnej wielkości, ale również o dopełnieniu wszystkich formalności, by transakcja była ważna z prawnego punktu widzenia.

Kupując mieszkanie od dewelopera lub przez biuro pośredniczące w obrocie nieruchomościami w większości przypadków można mieć pewność, że o dopełnienie wszystkich formalności nie będziemy musieli zadbać sami. Deweloper lub pośrednik nieruchomości pomogą nam bowiem w załatwieniu ewentualnych dokumentów potrzebnych do podpisania umowy o kredyt mieszkaniowy w banku oraz w znalezieniu notariusza. W sytuacji, gdy mieszkanie kupujemy bezpośrednio od właściciela, kwestie te musimy uregulować samodzielnie.

Warto zaznaczyć, że nawet gdy kupujemy mieszkanie za gotówkę, a nie na kredyt, nie możemy stać jego prawowitymi właścicielami bez wizyty u notariusza. Dzieje się tak, dlatego że notariusz jest jedyną osobą, która może stworzyć akt kupna sprzedaży nieruchomości. Dla kupujących mieszkania bardzo ważny jest również fakt, że każdy notariusz jest zobowiązany do pobierania opłat za sporządzenie aktu kupna sprzedaży według określonego cennika. Oznacza to, że w każdej kancelarii zapłacimy taką samą kwotę bez względu na czas oczekiwania na sporządzenie aktu. Osoby, które kupując mieszkanie, decydują się na wpłacenie dużej zaliczki, mogą także skorzystać ze sporządzenia przez notariusza umowy przedwstępnej kupna mieszkania.