Polscy producenci mebli

Polscy producenci mebli

GROSSMANN POLSKA Sp. z o.o.

Produkcję w zakładzie działającym od 1997 roku rozpoczęto od obszywania wyrobów skórzanych. Następnie wdrożono produkcję kierownic drewniano-skórzanych. Dynamiczny wzrost produkcji nastąpił po zakupie i uruchomieniu linii do lakierowania. W wyniku uruchomienia linii do lakierowania elementów płaskich rozszerzono ofertę o dekorowanie i lakierowanie elementów wyposażenia wnętrz samochodów oraz oklejanie skórą puszek airbag. Produkcja trafia do Niemiec, Austrii i Czech. W Polsce świadczone są usługi w zakresie obszywania wyrobów skórzanych.
Kapitał założycielski spółki wynosił 180 tysięcy zł (kapitał zagraniczny Niemcy – Hainbach), zainwestowano 16,33 mln zł w budowę własnych obiektów.
Przychód ze sprzedaży wyniósł: 0,1 mln zł (1997 r.), 1,3 mln zł (1998), 30 mln zł (1999) i 40 mln zł (2000 r.).
Zatrudnienie wynosi 420 osoby.
O budowie zakładu na Dolnym Śląsku zdecydowała jego lokalizacja w WSSE.
Prezes zarządu – Andrzej Piechowiak

KFM MEBLE Sp. z o.o.

kmfProducent z branży meblowej, wytwarzający meble wypoczynkowe, zakład zlokalizowany jest w podstrefie WSSE w Kłodzku. Kapitał zagraniczny pochodzenia niemieckiego – grupa firm Steinhoff Meble – zainwestowała w budowę obiektu ponad 13 mln złotych. Fabryka zatrudnia obecnie 713 osób.
Druga spółka Standard Meble z grupy Steinhoff jako pierwsza otrzymała zezwolenie na działalność w podstrefie noworudzkiej Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Docelowo miała zatrudnić 600 osób, ale budowa fabryki do tej pory nie rozpoczęła się (planowany koszt 13 mln złotych) i spółka straci zezwolenie na działalność w strefie ekonomicznej. W międzyczasie spółka Standard Meble wykupiła kolejne grunty w przygranicznej strefie w Słubicach.

METZELER AUTOMOTIVE HOSE SYSTEMS Sp. z o.o.

Zakłady wytwarzające gumowe węże do samochodowych układów chłodzenia i klimatyzacji działają na terenie wałbrzyskiej podstrefy WSSE ”INVEST-PARK” od czterech lat. Swoje wyroby sprzedają w Polsce i w krajach Unii Europejskiej. Przychód ze sprzedaży wynosi 1,5 mln USD /miesięcznie.
Kapitał założycielski spółki wynosił 500 tys. złotych (100 % k. zagraniczny – grupa Metzeler z centrala w Mannheim – Lindau, Niemcy). Niemiecki inwestor zainwestował 55 mln zł, w tym ok. 15 mln zł w nowe obiekty.
Zatrudnienie wynosi obecnie 250 osób.
O budowie w WSSE zadecydowała bliskość granic Niemiec i Czech, a także tania siła robocza.
Dyrektor zakładu – mgr inż. Włodzimierz Piasta

METZELER AUTOMATIVE PROFILE SYSTEMS DZIERŻONIÓW Sp. z o.o.

Producent wyrobów gumowych (uszczelek do okien i drzwi) do samochodów osobowych. Odbiorcami są przeważnie zagraniczne firmy przemysłu samochodowego, m.in. Audi, VW, Skoda, z polskich firm obecnie zaopatruje się tu jedynie Fabryka Opel w Gliwicach.
Działa w dzierżoniowskiej podstrefie WSSE, wartość inwestycji wyniosła w pierwszych trzech kwartałach tego roku 60 mln złotych. Na koniec III kwartału br. fabryka zatrudniała 473 osoby, w zdecydowanej większości są to mieszkańcy powiatu (432 osoby). Zgodnie z planem rozwoju firma planuje zwiększanie zatrudnienia do 490 osób na koniec br., a do 640 osób do końca 2003 roku.